„Wszystko dla Jezusa przez bolejące Serce Maryi”

Historia posługi sióstr serafitek w Bachowicach

Autor

DOI:

https://doi.org/10.12797/RSpyt03.2024.03.05

Słowa kluczowe:

s. Perpetua Kuc, siostry serafitki, Bachowice, ochronka, ks. Franciszek Gołba

Abstrakt

Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej (sióstr serafitek) zostało założone w 1881 r. w Zakroczymiu na terenie zaboru rosyjskiego. Po 10 latach siostry przeniosły się do Galicji, a pierwsze ich placówki powstały w Hałcnowie i Oświęcimiu. Znaczny rozwój zgromadzenia nastąpił w czasach, gdy w Bachowicach działał ks. Franciszek Gołba. Pragnął on, aby miejscowe dzieci mogły znaleźć opiekę w założonych przez niego ochronkach, dlatego do parafii sprowadził siostry serafitki. 

W okresie międzywojennym ochronki działały w trzech różnych budynkach. Prowadziły je początkowo osoby świeckie, m.in. Maria Momot, a później siostry serafitki. Po II wojnie światowej prowadziły one jeszcze przedszkole podległe „Caritas”, które odebrano im w 1962 r. Od tego momentu siostry zajmowały się nie tylko kościołem, ale także katechizacją dzieci, początkowo w domu zakonnym, a w latach 1990-2014 w miejscowej szkole. 

Spośród sióstr pełniących posługę w Bachowicach najbardziej zapadła w pamięci mieszkańców s. Perpetua Kuc (1899-1978). W latach 1932-1945 oraz od 1962 r. do śmierci w 1978 r. świadczyła pierwszą pomoc medyczną w czasach, kiedy była ona trudno dostępna. Pracowała ponadto z dziećmi w ochronkach i angażowała się w życie codzienne mieszkańców wioski. Jej rodzona siostra – Domicela (1910-1980) – również wstąpiła do zgromadzenia sióstr serafitek i przez pewien czas pracowała w bachowickiej ochronce. 

Na zakończenie artykułu przywołane zostały wspomnienia mieszkańców Bachowic o s. Perpetule, o której pamięć jest ciągle żywa. 

Biogramy autorów

Kazimierz Dębski

Absolwent Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej (studia magisterskie i doktorat z technologii chemicznej) oraz Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (studia doktoranckie). Zawodowo związany z realizacją prac badawczo-rozwojowych w przemyśle chemicznym. W latach 2001-2010 adiunkt w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” w Kędzierzynie Koźlu oraz w Instytucie Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu. Następnie pracownik działów badań i rozwoju w prywatnych przedsiębiorstwach realizujących prace badawczo-wdrożeniowe. Jego hobby to historia rodzinnej miejscowości i najbliższej okolicy.

Joanna Dębska

Absolwentka Wydziału Filologiczno-Historycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie na kierunku historia oraz studiów podyplomowych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej i Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Przez 10 lat pracowała jak redaktor techniczny „Tygodnika Katolickiego Niedziela”. Od 2015 r. pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bachowicach. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach lokalnych i zgłębia historię okolicy.

Bibliografia

Bochenek T., Kronika Szkoły Rolniczej w Bachowicach, w: Bachowice – wieś i ludzie, red. J. Jodłowski et al., Tomice 2017.
Google Scholar

Chrapczyńska K., Wspomnienia o ks. Franciszku Gołbie, w: Bachowice – wieś i ludzie, red. J. Jodłowski et al., Tomice 2017.
Google Scholar

Dębski K., Dębska J., Zapomniany brat księdza Franciszka Gołby, „Rocznik Spytkowicki” 2023, nr 2.
Google Scholar

Gołba F., Bachowice dawniej a dziś, Kraków 1939.
Google Scholar

Komitet Polski Międzynarodowego Kongresu Opieki nad Dzieckiem, Opieka nad macierzyństwem, dziećmi i młodzieżą w Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 1928.
Google Scholar

Marek Ł., Spytkowicka parafia w czasie drugiej wojny światowej. Zapis kronikarski ks. Stanisława Piątka, „Rocznik Spytkowicki” 2022, nr 1.
Google Scholar

Pietrzak J., Działalność duszpastersko-społeczna ks. Franciszka Gołby (1862-1944), w: Bachowice – wieś i ludzie, red. J. Jodłowski et al., Tomice 2017.
Google Scholar

Netografia:
Google Scholar

Archidiecezja Krakowska, Zakony i zgromadzenia żeńskie, diecezja.pl/zakony-i-zgromadzenia-zenskie/.
Google Scholar

Benedykt XVI, Życie oddane Bogu nigdy nie jest zmarnowane, opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/benedykt_xvi/przemowienia/loreto_czuwanie_01092007.html.
Google Scholar

Gawęda M., Spytkowicki Judym, dziennikpolski24.pl/spytkowicki-judym/ar/2354486.
Google Scholar

Geneteka. Genealogiczna kartoteka – baza urodzeń, małżeństw i zgonów, geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=gt&lang=pol&w=12sl.
Google Scholar

Jan Paweł II, Adhortacja Vita consecrata, opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/adhortacje/vita.
Google Scholar

Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, Życie konsekrowane w Polsce – statystyki, zakony-zenskie.pl/zycie-konsekrowane-w-polsce-statystyki/.
Google Scholar

czerwca. Błogosławiona Małgorzata Łucja Szewczyk, dziewica, brewiarz.pl/czytelnia/swieci/06-05b.php3.
Google Scholar

Serafitki, Charyzmat, www.serafitki.pl/s-serafitki/charyzmat/43-charyzmat.
Google Scholar

Serafitki, Duchowość, www.serafitki.pl/s-serafitki/duchowosc.
Google Scholar

września. Stygmaty św. Franciszka z Asyżu, brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-17e.php3.
Google Scholar

Skanoteka. Baza skanów dokumentów o wartości genealogicznej, Zespół 1118d. Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Sławków, skanoteka.genealodzy.pl/id1530.
Google Scholar

października. Błogosławiony Honorat Koźmiński, prezbiter, brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-13a.php3.
Google Scholar

Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus, terezjanki.org/ja-nie-umieramwstepuje-w-zycie/.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2024-10-24

Jak cytować

Dębski, K., & Dębska, J. (2024). „Wszystko dla Jezusa przez bolejące Serce Maryi”: Historia posługi sióstr serafitek w Bachowicach. Rocznik Spytkowicki, (3), 99–144. https://doi.org/10.12797/RSpyt03.2024.03.05

Numer

Dział

Miscellanea