Zasady etyczne
Zasady ogólne
Wszystkie artykuły nadesłane do publikacji w „Studiach Browarniczych” są oceniane pod względem ich oryginalności, wartości merytorycznej, standardów etycznych i przydatności. Redaktorzy i redakcja zobowiązują się do przestrzegania najwyższych standardów etyki publikacji, opartych na zasadach zalecanych przez międzynarodową organizację Committee on Publication Ethics (COPE), a także na zasadach Kodeksu Postępowania Wydawców Czasopism.
Aby przeciwdziałać przypadkom ghostwriting i guest authorship, redakcja wymaga ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji, w szczególności autorstwa koncepcji, założeń, metod i poszczególnych fragmentów tekstu. Konieczne jest również informowanie redakcji o źródłach finansowania publikacji. Ponieważ ghostwriting i guest authorship stanowią przejawy nierzetelności naukowej, autorzy artykułów proszeni są o składanie w redakcji deklaracji dotyczących wkładu merytorycznego i finansowego podmiotów przyczyniających się do powstania publikacji.
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Obowiązki
Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.
- Praca nie została wydana w przeszłości drukiem i (lub) w wersji elektronicznej w innym czasopiśmie lub monografii w Polsce lub innym kraju.
- Praca nie została zgłoszona do innego czasopisma lub monografii w Polsce lub innym kraju.
- Praca nie znajduje się w recenzji w innej redakcji.
- Praca została wykonana z udziałem merytorycznym i intelektualnym wszystkich autorów.
- Praca została wykonana z wyłączeniem konfliktu interesów pomiędzy autorami a innymi instytucjami, firmami czy organizacjami, a o zaistnieniu takiego konfliktu interesów, np. komercyjnym źródle finansowania pracy poinformowano w stosownej części pracy.
- Oświadczenie niniejsze składam w pełnej świadomości konsekwencji prawnych wynikających z poświadczenia nieprawdy oraz konsekwencji etycznych. Rozumiem, że redakcja i wydawca zastrzegają sobie prawo do weryfikacji oryginalności zgłoszonej pracy oraz jej natychmiastowego odrzucenia w przypadku stwierdzenia naruszenia powyższych zasad. Przyjmuję do wiadomości, że o takim naruszeniu redakcja i wydawca mają prawo zawiadomić na piśmie przełożonego autora ze wskazaniem zakresu naruszenia.
Obowiązki Redaktorów
Redaktorzy, redakcja i członkowie komitetu redakcyjnego monitorują standardy etyczne publikacji naukowych i podejmują wszelkie możliwe środki przeciwko wszelkim nadużyciom publikacyjnym.
Nadesłane teksty są oceniane pod kątem wartości naukowej (oryginalność, zawartość merytoryczna, jasność wywodu) i ich znaczenia dla czasopisma, bez względu na rasę, płeć, orientację seksualną autora, jego pochodzenie etniczne, przekonania religijne, obywatelstwo, poglądy polityczne lub przynależność instytucjonalną. Decyzja o redagowaniu i publikowaniu nie jest uzależniona od polityki rządu, ani od innych instytucji, poza samym czasopismem. Redaktor naczelny ma pełną władzę decyzyjną nad całą zawartością czasopisma i terminem publikacji treści.
Redaktor jest odpowiedzialny za podjęcie decyzji, który z nadesłanych artykułów powinien lub nie powinien zostać opublikowany. Decyzja o przyjęciu do publikacji lub odrzuceniu artykułu jest podejmowana na podstawie jego oryginalności, wartości merytorycznej, przejrzystości i znaczenia dla tematyki czasopisma. Redaktorzy muszą zapewnić uczciwą, podwójnie ślepą recenzję dla artykułów zaproponowanych do publikacji. Będą dążyć do uniknięcia potencjalnego konfliktu interesów między autorem a członkami redakcji i recenzentami.
Obowiązki Recenzentów
Wszystkie prace badawcze, przeglądowe i monograficzne są recenzowane anonimowo przez 2 recenzentów. Recenzenci nie powinni podejmować się oceny prac, jeżeli zachodzi konflikt interesów wynikający z konkurencji, współpracy lub innych relacji z którymkolwiek z autorów, firm lub instytucji zaangażowanych w pisanie pracy. Podwójne recenzje pomagają redaktorowi w podejmowaniu decyzji odnośnie do danego artykułu, a także mogą pomóc autorom w ulepszeniu ich rękopisu. Każdy wybrany recenzent, który czuje się niekompetentny do oceny badań przedstawionych w pracy lub wie, że przygotowanie recenzji w wyznaczonym czasie nie będzie możliwe, powinien powiadomić o tym redaktora i zrezygnować z procesu recenzji. Autor otrzymuje recenzje z prośbą o ustosunkowanie się do uwag recenzentów, wniesienie poprawek lub dokonanie proponowanych skrótów. Cały manuskrypt otrzymany do recenzji należy traktować jako dokument poufny. Nie wolno ich pokazywać ani omawiać z innymi osobami, z wyjątkiem osób upoważnionych przez wydawcę. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania poprawek stylistycznych i dokonywania skrótów, w tym w tytułach artykułów. Przed przekazaniem do druku autor otrzymuje poprawiony tekst do akceptacji. Redakcja zastrzega sobie prawo zwracania autorom tekstów opracowanych bez uwzględnienia powyższych zasad z prośbą o ich uzupełnienie i przeredagowanie.
Obowiązki Wydawcy
Wydawca, wraz z redaktorami, podejmie odpowiednie kroki w celu zidentyfikowania i uniknięcia publikacji artykułów, w przypadku których doszło do niewłaściwego postępowania naukowego, i w żadnym wypadku nie będzie zachęcać do takich działań, ani świadomie pozwalać na ich popełnienie.