Zawłaszczenie
DOI:
https://doi.org/10.12797/Politeja.10.2013.23.04Abstrakt
Immunizująca funkcja, jaką względem wspólnoty pełni prawo, jest oczywista i ogólnie uznana, także poza obszarem literatury prawniczej. Od samego zarania prawo stoi na straży współżycia międzyludzkiego, które ze swej natury narażone jest na działanie destrukcyjnych konfliktów. Najbardziej źródłowa relacja łączy zatem prawo nie z jego formalną organizacją, ale z samym życiem wspólnoty. To właśnie w tym pierwotnym i radykalnym znaczeniu należy rozumieć immunizującą rolę prawa: podobnie jak w sferze biologiczno‑medycznej w odniesieniu do ludzkiego organizmu, gwarantuje ono wspólnocie przetrwanie w sytuacji śmiertelnego zagrożenia. Chroni ją i przedłuża jej życie, oddalając od niej widmo niechybnej śmierci. Odniesienie do obszaru semantycznego medycyny pozwala uchwycić bardziej złożone i niepokojące znaczenie immunizacji prawnej. Tak jak w przypadku ludzkiego ciała, immunizująca funkcja prawa wobec wspólnoty nie może spełnić się w sposób bezpośredni i – by tak rzec – afirmatywny. Przeciwnie: droga wiodąca do celu jest niebezpośrednia, pokrętna i na swój sposób perwersyjna. Celu nie da się bowiem osiągnąć inaczej, jak tylko za pomocą środka, który – choć tylko częściowo i czasowo – kłóci się z nim, gdyż zawiera w sobie cząstkę tej samej substancji, przed którą ma chronić.
Pobrania
Bibliografia
Agamben G., Homo sacer. Suwerenna władza i nagie życie, przeł. M. Salwa, posł. P. Nowak, Warszawa 2008.
Barcellona P., L’individualismo proprietario, Torino 1987.
Benjamin W., Los i charakter, przeł. A. Lipszyc, [w:] tenże, Konstelacje. Wybór tekstów, przeł. A. Lipszyc, A. Wołkowicz, wstęp A. Lipszyc, Kraków 2012.
Benjamin W., Przyczynek do krytyki przemocy, przeł. A. Lipszyc, [w:] tenże, Konstelacje. Wybór tekstów, przeł. A. Lipszyc, A. Wołkowicz, wstęp A. Lipszyc, Kraków 2012.
Benjamin W., W sprawie krytyki przemocy, przeł. K. Krzemieniowa, [w:] tenże, Anioł historii.
Eseje, szkice, fragmenty, wybór i oprac. H. Orłowski, Poznań 1996, Poznańska Biblioteka Niemiecka, 2.
Berns T., Violence de la loi à la Renaissance, Paris 2000.
Cacciari M., Diritto e Giustizia, „Il Centauro” 1981, nr 2, s. 58‑81.
Cacciari M., Icone della legge, Milano 1985.
Castrucci E., La forma e la decisione, Milano 1985.
Derrida J., Force de loi. Le „Fondement mystique de l’autorité”, Paris 2005.
Derrida J., Otobiographies. L’enseignement de Nietzsche et la politique du nom propre, Paris 1984.
Desideri F., La porta della giustizia, Bologna 1995.
Esposito R., Categorie dell’impolitico, Bologna 1988.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.