Zasady etyczne
Poniżej przedstawione zostały standardy dla wszystkich stron zaangażowanych w procedury wydawnicze w dwujęzycznym czasopiśmie Relacje Międzykulturowe/Intercultural Relation. Dotyczą one autora/autorów, redaktora naczelnego oraz redaktora/redaktorów tematycznych, rady redakcyjnej, recenzentów i Wydawcy.
Wszystkie propozycje artykułów zgłoszone do publikacji w czasopiśmie są recenzowane pod kątem autentyczności, naukowej analizy, naukowej wartości dodanej oraz wysokich standardów etycznych, stosowanych przez wiodące czasopisma naukowe, uznane w międzynarodowym obiegu naukowym.
STANDARDY ETYCZNE
OBOWIĄZKI REDAKTORÓW
Redaktorzy, przy wsparciu rady redakcyjnej, są odpowiedzialni za monitorowanie standardów etycznych publikacji naukowych i podejmują wszelkie możliwe działania przeciwko jakimkolwiek nadużyciom publikacyjnym. Nadesłane manuskrypty są oceniane pod kątem zawartości intelektualnej bez względu na rasę, płeć, orientację seksualną, przekonania religijne, obywatelstwo czy przekonania polityczne autorów.
Decyzje dotyczące publikacji. Redaktor tematyczny jest odpowiedzialny za podjęcie decyzji, które z nadesłanych artykułów mogą być dopuszczone do publikacji. Decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu artykułu jest podejmowana w oparciu o możliwy wpływ na odpowiednią dyscyplinę (nauki społeczne i humanistyczne), oryginalność, przejrzystość wywodu oraz istotne znaczenie tekstu dla obszarów nauki, typowych dla czasopisma.
Poufność. Redaktor i członkowie rady redakcyjnej są odpowiedzialni za to, aby wszystkie materiały przesłane do czasopisma pozostały poufne podczas recenzowania. Wszelkie informacje dotyczące nadesłanych manuskryptów pozostają konfidencyjne i są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym: potencjalnym recenzentom, recenzentom, ekspertom-doradcom redakcyjnym oraz Wydawcy.
Konflikt interesów. Niepublikowane materiały ujawnione w nadesłanej pracy nie mogą być wykorzystywane przez redakcję i członków rady redakcyjnej do własnych badań bez pisemnej zgody autora/-ów. Redaktorzy zapewniają, że potencjalne interesy biznesowe nie naruszają własności intelektualnej autora/-ów i standardów etycznych stosowanych przez czasopismo.
Integralności badań naukowych. Redaktorzy monitorują i strzegą integralności opublikowanego dorobku naukowego, wskazując ? jeśli zaistnieje taki przypadek ? na wprowadzenie korekt, dodatkowych wyjaśnień w zakwestionowanym artykule. W skrajnych wypadkach, podejmowana jest decyzja o usunięciu opublikowanego artykułu, jeśli naruszył międzynarodowo przyjęte standardy rzetelności pracy badawczo-naukowej. Fałszywe dane oraz plagiat są surowo zabronione. Wszystkie artykuły przesłane do czasopisma są szczegółowo analizowane, aby wykluczyć potencjalne ryzyko nadużycia danych oraz sprawdzić wiarygodność badań.
Wycofywanie artykułów. Redaktorzy rozważają wycofanie przesłanego artykułu w następujących przypadkach:
- istnieje wyraźny dowód na to, że ustalenia zawarte w artykule są niewiarygodne, albo powstały w wyniku niewłaściwego postępowania (np. sfabrykowanie danych), albo niezamierzonej omyłki (np. błędne obliczenia lub błąd eksperymentalny),
- ustalenia zostały wcześniej opublikowane w innej publikacji bez odpowiedniego odesłania, zgody lub uzasadnienia (przypadki zbędnych publikacji),
- istnieją uzasadnione dowody na plagiat lub doniesienia o nieetycznych praktykach badawczych.
Decyzja o wycofaniu jest anonsowania na łamach czasopisma z podaniem tytułu artykułu, autorstwa, afiliacją autora/-ów. Decyzja musi zostać uargumentowana przez redaktora tematycznego oraz recenzentów. Zawiadomieniu o wycofaniu tekstu towarzyszy oficjalne oświadczenie redaktora tematycznego oraz redaktora naczelnego, zawierające powody podjętej decyzji.
OBOWIĄZKI AUTORÓW
Standardy raportowania. Autorzy opracowań oryginalnych są zobowiązani do rzetelnego przedstawienia pracy oraz obiektywnej dyskusji na temat jej znaczenia naukowego. Artykuł musi zawierać odpowiednie szczegóły i odniesienia, aby umożliwić innym naukowcom odtworzenie sekwencji badań. Sfabrykowanie wyników i składanie fałszywych lub niedokładnych oświadczeń jest uważane za nieetyczne i jest bezpośrednią przyczyną odrzucenia lub wycofania rękopisu lub opublikowanego artykułu.
Oryginalność i plagiat. Autorzy zgłaszający swoje prace do czasopisma zapewniają dostarczenie w pełni i całkowicie oryginalnych prac. Wszelkie odniesienia do innych prac powinny być wyraźnie wskazane, odpowiednio zacytowane, zgodnie z międzynarodowymi standardami.
Przechowywanie dostępu do danych. W wątpliwych przypadkach autorzy mogą zostać poproszeni o dostarczenie surowych danych do recenzji redakcyjnej.
Publikacja wielokrotna lub równoległa. Przesyłanie tego samego rękopisu do więcej niż jednego czasopisma jednocześnie stanowi nieetyczne zachowanie wydawnicze i jest niedopuszczalne.
Autorstwo manuskryptu. Autorstwo jest ograniczone do autorów, którzy wnieśli znaczący wkład w koncepcję, projekt, wykonanie lub interpretację artykułu. Naukowcy, którzy wnieśli wkład, powinni być wymienieni jako współautorzy. Autor korespondujący powinien upewnić się, że w artykule są uwzględnieni wszyscy właściwi współautorzy. Wszyscy współautorzy muszą zatwierdzić ostateczną wersję pracy i wyrazić zgodę na jej złożenie do publikacji, co wymaga potwierdzenia na piśmie, podpisanym przez współautorów.
Potwierdzenie źródeł. Autorzy są zobowiązani do cytowania wszystkich publikacji, które odegrały istotną rolę w przygotowaniu pracy.
Zasadnicze błędy w publikowanych pracach. W przypadku stwierdzenia przez autora nieścisłości w opublikowanej pracy, obowiązkiem autora jest niezwłoczne powiadomienie o tym redaktora i wydawcy. Intensywna i skrupulatna współpraca autora i redaktora/-ów oraz Wydawnictwa, jest gwarantem utrzymania wysokich standardów dla prac publikowanych w czasopiśmie Relacje Międzykulturowe/Intercultural Relations.
OBOWIĄZKI RECENZENTÓW
Wkład w decyzje redakcyjne. Recenzje partnerskie pomagają redaktorowi w podejmowaniu decyzji redakcyjnych i pomagają autorom ulepszać rękopis zgodnie z uwagami zawartymi w recenzjach oraz profilem czasopisma.
Terminowość. Recenzenci są wybierani zgodnie ze swoją specjalizacją i zobowiązani są do bezzwłocznego zgłaszania redaktorowi wszelkich przeszkód utrudniających rzetelną i obiektywną recenzję powierzonego artykułu. Recenzje trwają średnio 2-3 tygodnie, po czym autor otrzymuje dwie tzw. ślepe recenzje, zawierające niezbędne uwagi, komentarze dotyczące treści, formy oraz naukowej rzetelności tekstu.
Poufność. Wszystkie prace otrzymane do recenzji są traktowane jako dokumenty poufne. Artykuły są omawiane WYŁĄCZNIE z redakcją, odpowiedzialnym redaktorem i ekspertami recenzującymi.
Standardy obiektywizmu. Wszystkie przeglądy przeprowadzane są z zachowaniem wysokich standardów w zakresie obiektywnej i naukowej kontroli. Jakakolwiek personalnie sformułowana krytyka autora jest surowo zabroniona. Recenzenci zobowiązani są do przedstawienia obiektywnej oceny artykułu, uzasadnionej solidną argumentacją naukową.
Potwierdzenie źródeł. Jakiekolwiek istotne podobieństwo lub pokrywanie się rozważanego manuskryptu z jakimkolwiek innym opublikowanym artykułem jest niezwłocznie zgłoszane redaktorowi przez recenzenta/-ów.
Ujawnienie i konflikt interesów. Uprzywilejowane informacje lub pomysły uzyskane w drodze wzajemnej oceny muszą być traktowane jako poufne i nie mogą być wykorzystywane dla osobistych korzyści. Recenzentom nie wolno oceniać prac, w których mają konflikt interesów wynikający z relacji konkurencyjnych, współpracy lub innych relacji z jakimkolwiek autorem, firmami lub instytucjami zaangażowanymi w powstawianie artykułu.