Our People at 40: A Special Section
DOI:
https://doi.org/10.12797/RRB.20.2024.20.11Abstract
OUR PEOPLE PO 40 LATACH. SEKCJA SPECJALNA
Kiedy 40 lat temu została opublikowana książka Paula Roberta Magocsi’ego Our People: Carpatho-Rusyns and Their Descendants in North America (Nasi ludzie: Karpatorusini i ich potomkowie w Ameryce Północnej), była to pierwsza obszerna historia wspólnot imigrantów karpackorusińskich w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Była zarówno tekstem naukowym, jak i popularnym, stając się „biblią” dla wielu karpackorusińskich Amerykanów i Kanadyjczyków, pomagając im zrozumieć, kim są, skąd pochodzą i dlaczego ich przodkowie opuścili Europę, aby zamieszkać w Nowym Świecie. Jednocześnie publikacja ta stała się punktem wyjścia dla naukowców zajmujących się tematem Rusinów Karpackich w Ameryce, którzy potraktowali jej narrację dotyczącą kształtu i przemian migracji karpackorusińskiej niemal jak dogmat.
W 2023 r. opublikowano 5. poprawione wydanie książki Our People z odświeżonym tekstem i rozszerzoną narracją, co stało się okazją do przeprowadzenia panelu dyskusyjnego na dorocznym kongresie Asocjacji Studiów Słowiańskich, Wschodnioeuropejskich i Eurazjatyckich (ASEEES) w Filadelfii w Pensylwanii. Pięcioro naukowców – Patricia A. Krafcik (Evergreen State College), Richard Custer (Carpatho-Rusyns of Pennsylvania), Robert Zecker (Saint Francis Xavier University), Bogdan Horbal (New York Public Library) oraz Nicholas Kyle Kupensky (United States Air Force Academy) – podjęło dyskusję nad historią Magocsi’ego, przyjmując podejście pro et contra. Analizowali jego omówienia kultury, gospodarki, rasy, religii i społeczeństwa oraz krytycznie zestawili jego tekst z aktualnymi badaniami w dziedzinie studiów kulturowych, studiów nad diasporą, studiów migracyjnych, studiów transnarodowych i badań nad klasą pracującą.
Na wzór podobnych, specjalnych sekcji poświęconych pracy Magocsi’ego, opublikowanych w „Nationalities Papers” (2011, 2019), niniejsza publikacja z sympozjum zatytułowana Our People at 40 (Nasi ludzie po 40 latach) zbiera i rozszerza odpowiedzi panelistów na 5. poprawione wydanie tej historii. Nawiązując do tematyki tego numeru „Rocznika Ruskiej Bursy”, autorzy omawiają znaczenie tego kanonicznego studium migracji Rusinów Karpackich i oceniają stan współczesnych badań nad Karpatorusinami w Ameryce.