O czasopiśmie

O czasopiśmie

„Krakowskie Pismo Kresowe” to naukowe, recenzowane czasopismo historyczne poświęcone odznaczającemu się niezwykłym bogactwem kulturowym wschodniemu pograniczu dawnej Rzeczypospolitej, od średniowiecza do XX wieku. Przewodnim celem czasopisma jest nowoczesne, krytyczne i interdyscyplinarne spojrzenie na historię tego obszaru, który w polskiej literaturze i historiografii już w okresie nowożytnym określano „Kresami”. Z racji na upadek, a następnie zmiany granic Polski w XX wieku oraz wykrystalizowanie się nowych narodów na wschodnich ziemiach dawnego państwa polsko-litewskiego pojęcie Kresów zaczęło przybierać nowe znaczenia i wzbudzać kontrowersje, zwłaszcza u przedstawicieli historiografii narodowości, które zamieszkiwały te tereny, ale również części polskiej historiografii, która chciała odciąć się od dziedzictwa państwa Jagiellonów. Skutkiem tego stanu rzeczy, to co przez kilkaset lat było traktowane jako wspólne, zostało w świetle nowych narracji rozdzielone, ze szkodą dla niezwykłego w skali Europy dorobku kulturalnego wschodniego pogranicza dawnej Rzeczypospolitej oraz jej spadkobierców.

Kresy są obszarem interesującym dla wszelkiego typu badań relacji międzykulturowych, w tym międzyetnicznych i międzywyznaniowych, co ma niebagatelne znaczenie także dla zrozumienia współczesnych relacji między narodowościami Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego też redakcja dokłada wszelkich starań, by stworzyć forum wymiany myśli dla badaczy zarówno polskich, jak i zagranicznych, reprezentujących różne dziedziny naukowe. Stąd w czasopiśmie publikują autorzy nie tylko polscy, ale również ukraińscy, białoruscy, litewscy i łotewscy, których teksty są tłumaczone na język polski.

Redakcja czasopisma pragnie zatem przywrócić Kresom należne zainteresowanie nauki, ale nie w charakterze sentymentu czy resentymentu. Pismo z racji na swój akademicki charakter stawia sobie za cel przenieść dyskurs kresowy na poziom naukowy poprzez wydawanie artykułów, krytycznych edycji źródeł oraz polemicznych recenzji wydawnictw poświęconych Kresom, w tym także opracowań wydawanych za granicą.

Czasopismo jest rocznikiem ukazującym się od 2009 roku, wydawanym przez Wydawnictwo Księgarnia Akademicka sp. z o.o. przy współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego prymarnym wariantem jest wersja elektroniczna, ale ukazuje się także w wersji drukowanej. Artykuły naukowe opatrzone są abstraktami w języku angielskim, a także ukraińskim, białoruskim i litewskim. Redakcja dokłada wszelkich starań, by publikować numery tematyczne. W ciągu 11 lat istnienia czasopisma opublikowano 11 tomów czasopisma, z których większość ma charakter monograficzny i porusza różnorodne zagadnienia takie jak: relacje polsko-litewskie, historia Galicji, Kresy w kontekście rosyjskim, zagadnienie funkcjonowania rodziny na pograniczu kulturowym, Ormianie, kobiety na Kresach czy też zagadnienie peryferyjności na Kresach.


Tematyka czasopisma i publikowane teksty

W „Krakowskim Piśmie Kresowym” publikowane są artykuły z zakresu szeroko pojętej historii i kultury wschodniego pogranicza dawnej Rzeczpospolitej, tzw. Kresów Wschodnich, od średniowiecza do współczesności. Ideą czasopisma jest nowoczesne i interdyscyplinarne spojrzenie na tę część dziejów Europy Środkowo-Wschodniej. Przyjmujemy teksty w języku polskim oraz językach kongresowych. Wśród szczególnie interesujących tematów znajdują się:

  • historia ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej oraz zamieszkujących je narodowości (zwłaszcza Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Litwinów, Łotyszy, Żydów, Ormian i innych),
  • problematyka pogranicza kulturowego,
  • wielokulturowe dziedzictwo Kresów (zabytki literatury, sztuki),
  • problematyka pamięci w kontekście Kresów,
  • recepcja Kresów w kulturze (literaturze, sztuce, myśli politycznej).

Oprócz recenzowanych artykułów naukowych w czasopiśmie są publikowane także edycje interesujących źródeł historycznych dotyczących tej części Europy Środkowo-Wschodniej, polemiki, artykuły recenzyjne i recenzje aktualnych opracowań oraz sprawozdania z ważnych wydarzeń naukowo-kulturalnych związanych z tematyką czasopisma.


Indeksacja w bazach danych

 


Sposób archiwizacji

Kopia bezpieczeństwa treści publikowanych w czasopiśmie jest zapewniona przez wydawcę. Artykuły opublikowane w czasopismach są także przekazywane do zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Mogą być również deponowane w uniwersyteckich repozytoriach instytucjonalnych, m.in. w Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, o ile została zawarta umowa porozumienia z wydawcą.

W kwestiach dotyczących sposobów tzw. samoarchiwizacji więcej informacji dostępnych w sekcji Prawa autorskie i udostępnianie.


Sposoby finansowania i polityka dotycząca reklam

Czasopismo jest finansowane ze środków własnych wydawnictwa oraz funduszy pozyskanych z dofinansowań z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Niewielkie przychody są uzyskiwane ze sprzedaży wersji papierowej czasopisma. Nie są pobierane żadne opłaty od autorów.
Redakcja nie przewiduje umieszczania reklam cyfrowych na łamach czasopisma.