O czasopiśmie
ISSN: 0080-3499
Dyscypliny według:
SCImago (Scopus): Urban Studies (główna), History, Archaeology, Cultural Studies
Web of Science: Urban Studies (główna), History, Medieval & Renaissance Studies
Index Copernicus: Historia, Archeologia, Historia sztuki
"Rocznik Krakowski" to recenzowane czasopismo naukowe wydawane od 1898 r. przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, poświęcone wszystkim aspektom dziejów miasta Krakowa, od jego wczesnośredniowiecznych początków do czasów współczesnych. Długa historia czasopisma, choć przerywana przez wojny światowe i inne wydarzenia, czyni je jednym z najstarszych periodyków w dyscyplinie urban studies w tej części Europy.
Tematyka zamieszczanych artykułów jest szeroka, zróżnicowana, niejednokrotnie interdyscyplinarna, kompleksowo obejmująca zagadnienia związane ze społeczeństwem, kulturą i rolą dawnego Krakowa oraz jego założeniami urbanistycznymi i ochroną zachowanego dziedzictwa. Są to m.in. dzieje rzemiosła, przemysłu i techniki, handlu i organizacji cechowych, mieszczaństwa i rodów krakowskie, aktywność polityczną i kulturalną miasta. Poruszana problematyka dotyczy topografii najstarszego Krakowa, heraldyki i sfragistyki miejskiej, dziejów sztuki (malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego oraz teatru i muzyki), a także obyczajów i tradycji lokalnych. Część tekstów poświęcono też znanym postaciom związanym z miastem. Szczególne miejsce wśród poruszanych zagadnień zajmują ochrona i konserwacja zabytków oraz zarządzanie dziedzictwem kulturowym, w kontekście europejskim i globalnym.
Myślą przewodnią towarzyszącą redakcji czasopisma jest krytyczne i interdyscyplinarne spojrzenie na dzieje Krakowa – jednego z najstarszych polskich miast o niezwykle bogatej historii, które przez wieki w różnym stopniu oddziaływało na tę część Europy ze względu na rolę, którą odgrywało w historii Polski i regionu. Przez wiele wieków było siedzibą królów Polski, w tym dynastii Jagiellonów panującej również w innych państwach tej części Europy (Litwa, Czechy, Węgry), co uczyniło z niego znaczące centrum polityczne tamtego czasu. Ze względu na przynależność do Ligi Hanzeatyckiej stało się też istotnym ośrodkiem gospodarczym regionu. Kraków przyciągał liczne grono artystów i literatów, a z czasem także naukowców, po ufundowaniu Akademii Krakowskiej, najstarszego w Polsce i drugiego w Europie Środkowej, uniwersytetu, znanego dziś jako Uniwersytet Jagielloński. Wszystkie te funkcje spowodowały, że w mieście spotkało się wiele narodowości i kultur, z których najliczniejsza była ludność żydowska zamieszkująca sąsiednie miasto Kazimierz. W późniejszych stuleciach Kraków stracił znaczenie polityczne, ale nadal pozostawał i pozostaje centrum kulturalnym pełnym zabytkowej architektury.
Przedstawiony kontekst sprawia, że badania nad Krakowem mają nie tylko znaczenie lokalne, ale stanowią punkt wyjścia dla wielodziedzinowych badań i dyskusji naukowych nad historią Polski i szerzej całego regionu Europy Środkowej, w tym o charakterze porównawczym. Całokształt zjawisk i procesów zachodzących w przestrzeniach tego miasta można potraktować jako model służący do poszukiwań szerszej perspektywy o wydźwięku transnarodowym, odwołującej się do europejskiego i światowego dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Tego rodzaju ujęcie jest dostrzegalne w wielu artykułach publikowanych na łamach czasopisma. Historia Krakowa jest polem badań zarówno historyków europejskich (m.in. niemieckich, austriackich. francuskich, czeskich, węgierskich, słowackich, ukraińskich, litewskich, szwedzkich i brytyjskich), jak i amerykańskich.
Adresatami czasopisma są zarówno badacze różnych dyscyplin związanych z dziedziną studiów nad miastami i ochrony dziedzictwa kulturowego, jak i archiwiści, pracownicy muzeów oraz nauczyciele.
Tematyka czasopisma i publikowane teksty
W zamierzeniu na łamach “Rocznika” publikują głównie historycy, historycy sztuki i kultury, kulturoznawcy, archeolodzy, urbaniści i badacze zajmujący się ochroną dziedzictwa kulturowego. Czasopismo jest otwarte na tematy, które w różny sposób są związane z historią Krakowa lub jego rolą na mapie kulturowej, społecznej i geograficznej w kontekście europejskim i globalnym.
Czasopismo przyjmuje teksty z zakresu:
- historii,
- historii sztuki,
- architektury i urbanistyki,
- konserwacja i restauracja zabytków,
- archeologii,
- zarządzania dziedzictwem.
Oprócz recenzowanych artykułów naukowych w czasopiśmie są publikowane też polemiki, artykuły recenzyjne i recenzje aktualnych opracowań oraz sprawozdania z ważnych wydarzeń naukowo-kulturalnych związanych z tematyką czasopisma.
Zgodnie z ponad stuletnią tradycją czasopismo zasadniczo publikuje artykuły w języku polskim, ale jest też otwarte na teksty w języku angielskim i innych językach kongresowych. Od 1989 roku każdy z artykułów jest opatrzony streszczeniem w j. angielskim.
Stałe działy czasopisma
Czy dział jest recenzowany? |
|
Wstęp |
NIE |
Artykuły |
TAK |
Miscellanea |
NIE |
Kronika konserwatorska |
NIE |
Sprawozdania |
NIE |
Artykuły recenzyjne |
NIE |
Nekrologi |
NIE |
Wstęp
Zawiera teksty ze słowem wstępnym do każdego numeru. Są autorstwa zespołu redakcyjnego.
Artykuły
Najważniejszy i najobszerniejszy dział czasopisma, w którym są publikowane artykuły naukowe.
Miscellanea
Zawiera roczne sprawozdania z czynności działających w ramach Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa komitetów i komisji (m.in. Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Kopca Tadeusza Kościuszki, Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej). Ponadto znajdują tu miejsce sprawozdania z wydarzeń organizowanych w ramach statutowej działalności Towarzystwa.
Kronika konserwatorska
Zawiera artykuły dotyczące dokumentacji prac konserwatorskich przeprowadzanych w Krakowie.
Sprawozdania
Zawiera teksty dokumentujące działalność Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz instytucji z nim współpracujących.
Artykuły recenzyjne
Zawiera artykuły recenzyjne ważnych publikacji naukowych, które zostały opublikowane w dyscyplinach czasopisma.
Nekrologi
Zawiera wspomnienia o zmarłych wybitnych przedstawicielach dyscyplin, w ramach których publikuje czasopismo, oraz osobach związanych z Krakowem.
Indeksowanie w bazach danych
- BazHum (1898-2012)
- Bibliografia Geografii Polskiej
- PBN - Polska Bibliografia Naukowa
- ERIH Plus
- Index Copernicus Journal Master List (ICV 2023 – 86,52)
- Most Wiedzy
- Lista czasopism Ministerstwa Edukacji i Nauki 2024 - 20 pkt.
Sposób archiwizacji
Kopia bezpieczeństwa treści publikowanych w czasopiśmie jest zapewniona przez wydawcę. Poszczególne numery czasopisma są też przekazywane do zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie (Repozytorium Cyfrowe Biblioteki Narodowej) oraz Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej prowadzonej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.
W kwestiach dotyczących sposobów tzw. samoarchiwizacji więcej informacji dostępnych w sekcji Prawa autorskie i udostępnianie.
Sposoby finansowania
Czasopismo jest finansowane ze środków własnych Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Pewne przychody są uzyskiwane ze sprzedaży wersji papierowej czasopisma. Nie są pobierane żadne opłaty od autorów. Model biznesowy czasopisma w żaden sposób nie wpływa na proces publikacyjny, jedynym kryterium przyjęcia tekstu do wydania jest jego wartość merytoryczna.