Malowidła ścienne w kościele św. Sebastiana w Wieliczce – próba analizy dramaturgicznej

Autor

DOI:

https://doi.org/10.32030/KRZY.2024.04

Słowa kluczowe:

malarstwo ścienne, kościół św. Sebastiana w Wieliczce, Włodzimierz Tetmajer, dramaturgia, sztuka jako wehikuł przemiany

Abstrakt

W artykule proponuję dramaturgiczną i relacyjną analizę malowideł Włodzimierza Tetmajera w kościele św. Sebastiana w Wieliczce, skupioną nie na autonomicznych wartościach artystycznych poszczególnych przedstawień malarskich, lecz na poszukiwaniu związków między nimi, wyznaczających ramy działania, dla którego polichromia jest nie dekoracją, ale scenografią. Wychodząc z tych założeń, odczytuję dzieło Tetmajera jako nawiązanie do romantycznych idei łączących chrześcijańską teologię i etykę ofiary zbawczej z historiozoficzną refleksją odnoszącą się do zmartwychwstania, czyli wyzwolenia Polski. Nawiązanie to rozumiem jako polemiczne wobec uproszczonej wersji mesjanizmu, fałszywie przypisywanego Adamowi Mickiewiczowi, a zgodne z jego ideą całkowitej transformacji. Malowidło Tetmajera to scenografia takiej właśnie transformacji, której rytualnym modelem jest liturgia. Stąd umieszczenie dzieła o subtelnej, ale wyrazistej dramaturgii transformacyjnej właśnie w kościele uznać należy za dowód wybitnej świadomości artystycznej Włodzimierza Tetmajera jako artysty pozostającego w ścisłym związku z oryginalnymi tradycjami polskiej kultury.

Biogram autora

  • Dariusz Kosiński - Uniwersytet Jagielloński

    Prof., teatrolog, performatyk, kierownik Pracowni Kultury Polskiej na Świecie w Instytucie Glottodydaktyki Polonistycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bibliografia

Kluz Paulina: Polichromia ścienna. W: Sakralne dziedzictwo Małopolski, 2023 [online]. [dostęp 13 września 2023].

Dostępny w internecie: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/polichromia-scienna-11

Kosiński Dariusz: Teatra polskie. Historie. Warszawa 2010

Kosiński Dariusz: Performatyka. W(y)prowadzenia. Kraków 2017

Nowobilski Józef Andrzej: Sakralne malarstwo ścienne Włodzimierza Tetmajera. Kraków 1994

Rutkowski Krzysztof: Bóg Adama. Kraków 2021

Strzemiński Władysław: Pisma. Zebr., oprac., wstęp Zofia Baranowicz. Wrocław 1975

Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku. Red. Dorota Buchwald, Dariusz Kosiński. T. 1–3. Warszawa 2020

Pobrania

Opublikowane

07.12.2024

Numer

Dział

Artykuły i rozprawy

Jak cytować

Malowidła ścienne w kościele św. Sebastiana w Wieliczce – próba analizy dramaturgicznej. (2024). Krzysztofory. Zeszyty Naukowe Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, 42, 57-68. https://doi.org/10.32030/KRZY.2024.04

Podobne artykuły

1-10 z 34

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.