Odkrycia i aranżacja konserwatorska wystroju wnętrza z okresu od XVII do XIX wieku w północnym pomieszczeniu i piętra w budynku przy ulicy św. Jana 12 w Krakowie

Znaczenie badań w pracach konserwatorsko-budowlanych

Autor

DOI:

https://doi.org/10.36123/RK.2021.87.11

Słowa kluczowe:

badania konserwatorskie, badania architektoniczne, aranżacja konserwatorska, wystrój wnętrz mieszczańskich, ul. św. Jana 12 w Krakowie

Abstrakt

Artykuł prezentuje znaczenie badań w procesie konserwacji zabytków architektury. W 2020 roku w kamienicyprzy ul. św. Jana 12 w Krakowie przeprowadzono badania konserwatorskie: kwerendę historycznąarchiwalną i biblioteczną, badania stratygraficzno-odkrywkowe, architektoniczne oraz analityczne. W pomieszczeniu I piętra odkryto wystroje wnętrza pochodzące z trzech faz historycznych ‒ XVII, XVIII i XIXw. W wyniku badań zmieniono wcześniej publikowane datowanie polichromii i obalono hipotezę relokacjistropu manierystycznego. W oparciu o wyniki badań zaproponowano aranżację konserwatorską wnętrza.Znaczenie badań w procesie planowania strategii dla zabytków i projektowania konserwatorskiego jest niedo przecenienia.

PlumX Metrics of this article

Biogramy autorów

Bożena Boba-Dyga - Art Forum Bożena Boba-Dyga

Mgr, konserwatorka dzieł sztuki,absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji DziełSztuki ASP w Krakowie (1992), ekspertka WojewódzkiejRady Ochrony Zabytków przy Małopolskim Woje-wódzkim Konserwatorze Zabytków, wiceprzewodniczącaOgólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki przyZarządzie Głównym ZPAP oraz Rady Sekcji KonserwacjiOkręgu Krakowskiego ZPAP, właścicielka firmy ArtForum, autorka prac w prawie pięciuset obiektach zabytkowych. Nagrodzona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, ZłotąOdznaką „Za opiekę nad zabytkami”.

Katarzyna Feć-Sfora - Art Forum Bożena Boba-Dyga

Mgr, konserwatorka i restauratorka dzieł sztuki, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie (2020), laureatka konkursów ICOMOS oraz Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Specjalizuje się w kwerendach archiwalnych na potrzeby prac konserwatorskich, badaniach stratygraficzno-odkrywkowych oraz w konserwacji rzeźb z betonu zbrojonego. Członkini zespołu konserwatorskiego firmy Art Forum Bożena Boba-Dyga w Krakowie.

Anna Bojęś-Białasik - Art Forum Bożena Boba-Dyga

Dr hab., prof. PK, architektka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1989), specjalizuje się w badaniach architektonicznych i archeologiczno-architektonicznych zabytków. Od wielu lat prowadzi badania w kościołach i klasztorach małopolskich, m.in. Dominikanów, Cystersów w Mogile, Norbertanek na Zwierzyńcu, Paulinów Na Skałce, Benedyktynów w Tyńcu, Bernardynek w Krakowie, oraz obiektach świeckich (kamienicach, dawnych obiektach użyteczności publicznej i przemysłowych).

Bibliografia

„Biuletyn Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa”, 2009, nr 59.
Google Scholar

Boba-Dyga Bożena, Bojęś-Białasik Anna, Feć-Sfora Katarzyna, „Dokumentacja konserwatorska powykonawcza z realizacji prac konserwatorskich przy polichromii w pomieszczeniu I piętra kamienicy przy ul. św. Jana 12 w Krakowie”, Kraków 2020.
Google Scholar

Chmiel Adam, Dom nr. 12 na ulicy św. Jana w Krakowie: z opisem ulicy św. Jana i illustracjami, Kraków 1927.
Google Scholar

Dayczak-Domanasiewicz Maria, Uwagi o renesansowych dekoracjach malarskich krakowskich wnętrz mieszczańskich, „Biuletyn Krakowski”, T. 3: 1961.
Google Scholar

Dom Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. św. Jana 12, red. Waldemar Komorowski, Biblioteka Krakowska, nr 158, Kraków 2013.
Google Scholar

Mamoń Agata, „Program prac konserwatorskich wybranych elementów zabytkowych w budynku TMHiZK”, Kraków 2018.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

29.09.2021

Jak cytować

Boba-Dyga, B., Feć-Sfora, K., & Bojęś-Białasik, A. (2021). Odkrycia i aranżacja konserwatorska wystroju wnętrza z okresu od XVII do XIX wieku w północnym pomieszczeniu i piętra w budynku przy ulicy św. Jana 12 w Krakowie: Znaczenie badań w pracach konserwatorsko-budowlanych. Rocznik Krakowski, 87, 203–215. https://doi.org/10.36123/RK.2021.87.11

Numer

Dział

Kronika konserwatorska

Inne teksty tego samego autora